Association Albania

Association Albania ASSOCIATION CULTURELLE FRANCOPHONE ENTRE LA FRANCE ET L’ALBANIE SUR LA LITERATURE, LES ARTS PLASTIQUES, LE PATRIMOINE, LE CINEMA, LE THEATRE, L’ENSEIGNEMENT ... http://association-albania.com/
(1)

Une déjà longue histoire... Fondée en 1997 au moment où l’Albanie connaissait une crise financière ruineuse pour sa population et les institutions culturelles ,Albania s’est donnée pour objectif de : - Faire connaître en France, l’Albanie et les pays albanophones tels que le Kosovo au travers de leur culture en mettant en place ou participant à des rencontres, des manifestations et des publications - Susciter des actions et des initiatives communes notamment par le biais de jumelages culturels, scientifiques et éducatifs ; - Mobiliser tous moyens financiers et matériels en vue de développer les échanges culturels entre la France et l’Albanie (subventions du Ministère des affaires étrangères, du ministère de la culture et de la ville de Paris).

Une déjà longue histoire... Fondée en 1997 au moment où l’Albanie connaissait une crise financière ruineuse pour sa population et les institutions culturelles ,Albania s’est donnée pour objectif de : - Faire connaître en France, l’Albanie et les pays albanophones tels que le Kosovo au travers de leur culture en mettant en place ou participant à des rencontres, des manifestations et des publications - Susciter des actions et des initiatives communes notamment par le biais de jumelages culturels, scientifiques et éducatifs ; - Mobiliser tous moyens financiers et matériels en vue de développer les échanges culturels entre la France et l’Albanie (subventions du Ministère des affaires étrangères, du ministère de la culture et de la ville de Paris).

Fonctionnement normal

Video Conferencing, Web Conferencing, Webinars, Screen Sharing
11/11/2020
Video Conferencing, Web Conferencing, Webinars, Screen Sharing

Video Conferencing, Web Conferencing, Webinars, Screen Sharing

Zoom is the leader in modern enterprise video communications, with an easy, reliable cloud platform for video and audio conferencing, chat, and webinars across mobile, desktop, and room systems. Zoom Rooms is the original software-based conference room solution used around the world in board, confer...

Chers amis d'Albania, C'est avec un grande tristesse que nous avons appris le décès de  Remzi Përnaska, l'éminent lingui...
07/11/2020

Chers amis d'Albania, C'est avec un grande tristesse que nous avons appris le décès de Remzi Përnaska, l'éminent linguiste, enseignant et pédagogue de l'albanais. Nous exprimons nos sincères condoléances à la famille Përnaska, aux collègues et aux amis. Reposez en paix...

https://www.facebook.com/569163896540313/posts/3133822840074393/?d=n
31/10/2020

https://www.facebook.com/569163896540313/posts/3133822840074393/?d=n

‼️ Përditësim 27 nëntor 2020 - Ambasada Shqiptare në Paris bën me dije se:

Si rezutat i masave të deklaruara nga autoritetet franceze për luftën ndaj pandemisë së COVID-19, shërbimi i saj konsullor do të mbetet i hapur në oraret dhe ditët e zakonshme.
⚠️Por, për të kufizuar sa më shumë kontaktet, në përputhje me rekomandimet e autoriteteve, ju bëjmë thirrje që, përveç prokurave dhe rasteve urgjente për leje-kalimi, të gjitha shërbimet e tjera të kryhen nëpërmjet 📬 postës dhe portalit 🌐 www.e-albania.al.

🟠 Ambasada Shqiptare në Paris u bën thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë, me banim të përhershëm apo të përkohshëm në Francë, që të ndjekin dhe zbatojnë udhëzimet e autoriteteve franceze mbi situatën e krijuar pas valës së dytë të pandemisë shkaktuar nga COVID-19 në Francë.

➡️ Franca, që prej datës 28 nëntor 2020, ka marrë vendimin të lehtësojë masat e izolimit.

🔴 Ndalohet dalja nga shtëpia, përveç rasteve të specifikuara.
🔴 Ndalohen darkat familjare apo mes miqsh (përveç natës së Krishlindjeve dhe Vitit të Ri, jo më shumë se 6 persona)
🔴 Të gjitha baret, restorantet, palestrat apo terrenet sportive do të qendrojnë të mbyllur.

➡️ Në rast shkelje, gjoba kap vlerën prej 135 euro. Në rast përsëritje mund të shkojë deri në 3750 euro.

🟢 Lejohen lëvizjet drejt qendrave të punës, qendrave shëndetësore, zyrave administrative që ofrojnë shërbim ndaj publikut (përfshirë ambasadën), dyqaneve të furnizimit me ushqime, për të mbajtur fëmijët ose për të ndihmuar personat në nevojë si dhe për të kryer në mënyrë të kufizuar aktivitet fizik jo më shumë se 3 orë në ditë. Çdo person duhet të ketë me vete 📄 formularin e vetëdeklarimit për arsyen e lëvizjes. Ky formular mund të shkarkohet në faqen e Ministrisë së Brendshme Franceze: https://www.interieur.gouv.fr/
🟢 Çerdhet, kopshtet, shkollat fillore kolegjet dhe licetë do të qëndrojnë të hapura.
🟢 Do të qendrojnë të hapura të gjitha dyqanet dhe shërbimet.
🟢 Të gjitha zyrat shtetërore që presin publik do të qendrojnë të hapura sipas orareve dhe ditëve të zakonshme.
🟢 Lejohen vizitat në strukturat që presin të moshuarit.
🟢 Lejohen levizjet në të gjithë territorin e Francës

➡️ Transporti publik funksionon në mënyrë të reduktuar.

✈️ Kufijtë e jashtëm të BE-së do të vazhdojnë të jenë të mbyllur, duke bërë të mundur vetëm lëvizjen e personave të pajisur me leje qendrimi ose me vizë afatgjatë.
Aktualisht, udhëtimet drejt 🇦🇱Shqipërisë me avion vazhdojnë të jenë të mundura.

🚙 Kufijtë brenda BE-së do të vazhdojnë të jenë të hapur, në përputhje masat dhe vendimet e çdo shteti mbi lëvizjen në territorin e tyre.

Faleminderit

27/10/2020
Kurset Intensive të Gjuhës Shqipe.

Grupmosha e fëmijëve 7-10 vjeç vendosi ti bënte një të papritur 🎉🎉 me kapele, plis/qeleshe e flamuj 🇦🇱🇽🇰grupmoshës tjetër të cilët punojnë në mësimin e gjuhës tonë të dashur.

Na kontaktoni për më shumë informacione rreth kurseve dhe aktiviteteve në vazhdim...

Association Albania 🇦🇱🇽🇰🇲🇫

#gjuhashqipe #mësojmëshqip #diasporashqiptare

Fillimi i kurseve intensive të gjuhës shqipe për grupmoshat 7-14 vjec.Sot më 26 Tetor 2020, ne patëm nderin të mirëpresi...
26/10/2020

Fillimi i kurseve intensive të gjuhës shqipe për grupmoshat 7-14 vjec.

Sot më 26 Tetor 2020, ne patëm nderin të mirëpresim fëmijë të grupmoshave të ndryshme për fillimin e kurseve intensive të gjuhës shqipe të cilat do të kenë një kohëzgjatje 5 ditore. Nga dita e sotme deri ditën e premte 30 tetor 2020 në qytetin e Argenteuil, 95100.
Dita e parë u zhvillua nën organizimin dhe përkujdesin e z. Kastriot Gjoni (president) dhe z. Ardit Kuqa (vice-president) dhe mësueses së gjuhës shqipe znj. Odeta Hoxha.
Fëmijët, plot energji dhe dëshirë për të mësuar gjuhën e tyre të origjinës, punuan bashkarisht dhe filluan të ambientoheshin dhe të njiheshin midis tyre. Ata u prezantuan në gjuhën shqipe duke zgjedhuar foljet kryesore të nevojshme për prezantimin e vetvetes.
Nga ana tjetër prindërit patriotë na falenderuan për iniciativën dhe na shfaqën ndihmën e tyre për zgjerimin dhe zhvillimin e këtij aktiviteti.

Për të ditur më tepër rreth kurseve intensive të gjuhës shqipe dhe aktiviteteve të ardhshme për fëmijët na kontaktoni në faqen tonë të facebook.

Të dashur miq, të nderuar anëtarë të shoqatës "Albania" Ne kemi kënaqësinë t'ju ftojmë në « Asamblenë e Përgjithshme të ...
24/09/2020

Të dashur miq, të nderuar anëtarë të shoqatës "Albania"
Ne kemi kënaqësinë t'ju ftojmë në « Asamblenë e Përgjithshme të Zakonshme » të shoqatës sonë: TE SHTUNEN ME 26 Shtator 2020, ora 10:30 në « Maison des associations
Shoqata Albania kërkon të zgjerojë bordin e saj. Të interesuarit janë të lutur të na dërgojnë CV e tyre në [email protected].
Jeni të mirëpritur

24/09/2020
Association Albania ne kerkim te zgjerimit te bordit eksekutiv

Diten e shtune ne oren 10:30 mbahet asambleja e pergjithshme e organizates. Albania eshte e hapur per kandidate te rinj me ide dhe energji per bordin e ardhshem te shoqates. Nese jeni i interesuar, mjafton te dergoni propozimin tuaj ne inbox dhe ejani diten e shtune ne mbledhjen e shoqates.

ORGANISATION/COMPANYAustrian Academy of Sciences, The Institute for Habsburg and Balkan Studies (IHB)RESEARCH FIELDCompu...
23/09/2020
POSTDOC POSITION (F*M)

ORGANISATION/COMPANY
Austrian Academy of Sciences, The Institute for Habsburg and Balkan Studies (IHB)
RESEARCH FIELD
Computer science › Database management
History
Language sciences › Linguistics
RESEARCHER PROFILE
Recognised Researcher (R2)
APPLICATION DEADLINE
20/12/2020 23:00 - Europe/Brussels

Job ID: IHB103PD220 The Institute for Habsburg and Balkan Studies (IHB), Research Unit Balkan Studies, of the Austrian Academy of Sciences (OeAW), Austria’s leading non-university research and science institution, is offering a Postdoc Position (f*m)

"I burgosuri" një film i madh me një peng të vogël! - Diaspora Shqiptare
23/07/2020
"I burgosuri" një film i madh me një peng të vogël! - Diaspora Shqiptare

"I burgosuri" një film i madh me një peng të vogël! - Diaspora Shqiptare

Mbi premieren ne kinemane franceze te filmit “Delegacioni” me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani. Shpesh me ezaurimin e temave të ndryshme është e vështirë të spikatësh diçka të re në fushën e artit. Sigurisht, për ne shqiptarët tema e kohës totalitare është ...

Ismail's Dilemma
23/07/2020
Ismail's Dilemma

Ismail's Dilemma

In Nazi occupied Albania, Ismail, a poor peasant, is torn between upholding Besa - the national code of honor and protecting his family or saving the two Jewish men he has been hiding for a year, as t

Bonne fête du 14 juillet 🇫🇷🇫🇷🎆🎇💥
14/07/2020

Bonne fête du 14 juillet 🇫🇷🇫🇷🎆🎇💥

Ambassade d'Albanie en France / Ambasada e Shqipërisë në Francë
09/07/2020

Ambassade d'Albanie en France / Ambasada e Shqipërisë në Francë

Le 16 juillet prochain, en présence d'une partie de l'équipe du film et de l'Ambassadeur d'Albanie en France, sera organisée l'avant-première du film "Le dernier prisonnier" du
réalisateur Bujar Alimani, représentant l’Albanie aux Oscars 2020, co-production Albanie/France/Grèce. Un thriller politique se déroulant à la fin de la dictature communiste, un film humain et historique, portrait d’une Albanie fracturée à la veille de l’émancipation
vers la liberté. Scénario d'Artan Minarolli, avec les acteurs Viktor Zhusti, Ndriçim Xhepa, Xhevdet Feri.

L'avant-première aura lieu le 16 juillet, à 20h30, au cinéma "Saint-André des Arts", au 30 rue Saint-André-des-Arts 75006 Paris. Les billets pourront être achetés à la billetterie du cinéma.

Le film sera ensuite projeté au même cinéma à partir du 22 juillet.

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924) : “Nuk jemi turq, mos n...
26/06/2020
Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924) : “Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni !”

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924) : “Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni !”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Maj 2019 Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një letër të veçantë të çamëve myslimanë drejtuar asokohe Komisionit Miks të Lidhjes së Kombëve, të cilën, Aurenc Bebja, ...

25/06/2020
Shame by Aida Lukaj (Full Performance)

Aida Llukaj participe au Paris Fringe festival avec la performance « La honte »‼️

"La honte" est un spectacle de danse-théâtre mettant en vedette la danse, les monologues, la poésie et la musique, inspiré par la position difficile des femmes dans la société albanaise. Dans une variété de scènes créées à partir de la réalité de la vie quotidienne, l'artiste se rebelle contre une société qui tente de démolir les femmes et de briser leur esprit car intimidée par leur force et leur bonheur.

Montrez votre soutien, like et partage !! 👍💪😊

https://www.youtube.com/watch?v=3WkUFTiGV5g

Shame is a dance - theatre performance featuring dance, monologues, poetry and music, inspired by the challenging position of women in Albanian society. In a...

Angelin Preljocaj, l'histoire d'un atelier de danse à la prison des Baumettes
22/06/2020
Angelin Preljocaj, l'histoire d'un atelier de danse à la prison des Baumettes

Angelin Preljocaj, l'histoire d'un atelier de danse à la prison des Baumettes

France Culture décrypte l'actualité en France et dans le monde : politique, société, sciences, livres, cinéma, expositions, spectacles... Écoutez la chaîne des idées, des savoirs, des arts et de la création : radio en direct, replay et podcasts des émissions passées à l'antenne.

Musée d'ethnographie de Genève - MEG
18/06/2020

Musée d'ethnographie de Genève - MEG

[Chapitre 2/4 Sur les chemins de l’Albanie 👫🏻🇦🇱 ]
Un siècle s'est presque écoulé depuis le voyage de Noëlle Roger et d’Eugène Pittard en Albanie.
Cette série de posts vous invite à découvrir le dossier thématique réalisé par Chantal Courtois, assistante conservatrice, chargée de la collection photographique.

Ces images inédites d’Eugène Pittard, accompagnées des textes de Noëlle Roger, nous transportent dans l’Albanie du début du 20e siècle à la rencontre de son peuple et de son histoire. On y découvre comment l’engagement et l’affection du couple Pittard pour ce pays ont contribué aux liens très forts unissant l’Albanie et la Suisse. La mise en lumière de cette documentation, qui réserve encore bien des découvertes, se veut aussi une invitation à nouer de nouvelles collaborations.

Pour en savoir plus : http://www.ville-ge.ch/meg/collections_04.php

#Pittard #MEG #MEGGeneve #Suisse #Albanie #Photo #Photographie #MEGGeneve #MEG #MuseeEthnographieGeneve #EthnographicMuseumGeneva #Geneva #Ethnographie #Ethnographic #Musee #Museum #Geneve #VisitGeneva #Swiss #MySwitzerland #BonRetourChezNous #LeMEGChezVous #NoëlleRoger #Albanie #Albania

09/06/2020
Ambassade d'Albanie en France / Ambasada e Shqipërisë në Francë

Në Ambasadën e RSH në Paris, nuk realizohet procedura e pajisjes së shtetasve shqiptarë me pasaporta biometrike. Shtetasit shqiptarë të cilët nuk kanë mundësi të kthehen në Shqipëri për këtë qëllim, mund të drejtohen për të aplikuar pranë Ambasadës shqiptare në Bruksel, ose pranë Konsullatës së Përgjithshme të Shqipërisë në Milano, pasi të keni aplikuar online në lidhjen e mëposhtëme:
https://e-albania.al/eAlbaniaServices/UseService.aspx

ℹ️ Informacion mbi afatin e vlefshmërisë së dokumenteve biometrike të Republikës së Shqipërisë

❗️Me Aktin Normativ, 23/20, pasaportave biometrike të cilave u mbaron afati brenda vitit 2020, ju zgjatet vlefshmëria deri në 31 dhjetor 2020.

Në Shqipëri 🇦🇱 të gjitha aplikimet për pajisje/ ripajisje me dokumente biometrike kryhen fillimisht ONLINE. Shtetasit e interesuar, ndjekin paraprakisht procedurën e aplikimit online dhe në vijim informohen lidhur me datën dhe orarin e paraqitjes në zyrat e ALEAT për të përfunduar procedurën e aplikimit.

Për shtetasit që aplikojnë në 🇦🇱:

1️⃣ Në rastin e aplikimit për pajisje/ ripajisje me pasaportë biometrike, apo njëkohësisht për pasaportë biometrike dhe kartë identiteti, duhet të ndjekin procedurën si mëposhtë :

➡️ Aplikojnë në e-Albania duke zgjedhur opsionin:
Aplikim i formularit për lëshim ose rinovim të pasaportës ne linkun:
https://e-albania.al/eAlbaniaServices/UseService.aspx…

➡️ Pas shqyrtimit të aplikimit, shtetasit e interesuar do të njoftohen me sms dhe e-mail për miratimin ose jo të procedurës së kërkuar ligjore nga Policia;

➡️ Pjesë e mesazhit të sipërcituar, të miratimit, do të jetë edhe linku ku shtetasit duhet të rezervojnë datën dhe orën për t'u paraqitur fizikisht në zyrat përkatëse të ALEAT, me qëllim vijimin e procedurës së aplikimit;

2️⃣ Në rastin e aplikimit për pajisje/ ripajisje VETËM me kartë identiteti, shtetasit e interesuar duhet të rezervojnë takimin për tu paraqitur në zyrën përkatëse të ALEAT. Informacioni lidhur me proceduren që duhet ndjekur për rezervimin gjendet në linkun si vijon: https://rezervo.aleat.al/

🟥 Në Ambasadën e RSH në Paris, nuk realizohet procedura e pajisjes së shtetasve shqiptarë me pasaporta biometrike. Shtetasit shqiptarë të cilët nuk kanë mundësi të kthehen në Shqipëri për këtë qëllim, mund të drejtohen për të aplikuar pranë Ambasadës shqiptare në Bruksel, ose pranë Konsullatës së Përgjithshme të Shqipërisë në Milano, pasi të kenë aplikuar online në lidhjen e mëposhtëme:

https://e-albania.al/eAlbaniaServices/UseService.aspx?service_code=9765

Faleminderit

En Albanie, le stratège de Korça - Invitation au voyage | ARTE
08/06/2020
En Albanie, le stratège de Korça - Invitation au voyage | ARTE

En Albanie, le stratège de Korça - Invitation au voyage | ARTE

Dans le sud-est de l’Albanie, Korça s’étend sur un vaste plateau dominé par les monts Moravë. Pendant la Première Guerre mondiale, alors que la ville est convoitée par les puissances frontalières, un militaire français tente un coup de génie...

Te nderuar , Me kenaqesi ndaj me ju nje insert nga filmi “Triumph” i Producentit shqiptaro amerikan   Kreshnik Jonuzi , ...
01/06/2020

Te nderuar ,
Me kenaqesi ndaj me ju nje insert nga filmi “Triumph” i Producentit shqiptaro amerikan Kreshnik Jonuzi , i lindur dhe rritur ne Nju Jersey shba.
Kreshniku ka studijuar ne Lynn University Florida dega e Filmit ku edhe ka magjistruar .
Ne moshen 22 vjeçare ka filluar karrieren e ti ne prodhimin e disa filmave dokumentar , ku disa filma te ti jane transmetuar ne TV dhe media te ndryshme amerikane .

Te nderuar ,
Me kenaqesi ndaj me ju nje insert nga filmi “Triumph” i Producentit shqiptaro amerikan Kreshnik Jonuzi , i lindur dhe rritur ne Nju Jersey shba.
Kreshniku ka studijuar ne Lynn University Florida dega e Filmit ku edhe ka magjistruar .
Ne moshen 22 vjeçare ka filluar karrieren e ti ne prodhimin e disa filmave dokumentar , ku disa filma te ti jane transmetuar ne TV dhe media te ndryshme amerikane .

***Filmi “Triumph" është një film dokumentar që sjell momentet më të spikatura me kapitenin e Kombëtares shqiptare Lorik Cana, skuadrën e tij dhe popullin shqiptar ndërsa ishin në udhëtimin e tyre historik në Kampionatin Europian 2016. Ndiqni historinë e tyre të pasur dhe krenarinë kombëtare ndërsa ata ngrihen në renditjen botërore në rrugën drejt Kupës Europiane në vitin 2016. Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit të Varshavës dhe fitoi cmimin e Audiencës në Dokufest. Gjithashtu mori pjesë në festivale të ndryshme në Meksikë, SHBA, Gjermani, Brazil dhe Kolumbi. Tani "Triumph" vjen në shtëpinë tuaj. Filmi është në dispozicion në Apple TV, Amazon Prime Video & Google Play. Gjithashtu mund ta shihni me titra në shqip, anglisht, italisht, gjermanisht dhe frëngjisht. Për ta parë klikoni në: www.triumphthemovie.com/watchnow

Adresse

4 Rue Amélie
Paris
75007

Notifications

Soyez le premier à savoir et laissez-nous vous envoyer un courriel lorsque Association Albania publie des nouvelles et des promotions. Votre adresse e-mail ne sera pas utilisée à d'autres fins, et vous pouvez vous désabonner à tout moment.

Contacter L'entreprise

Envoyer un message à Association Albania:

Vidéos

Plus de 20 ans ensemble...

ASSOCIATION CULTURELLE FRANCOPHONE ENTRE LA FRANCE ET L’ALBANIE SUR LA LITTÉRATURE, LES ARTS PLASTIQUES, LE PATRIMOINE, LE CINÉMA, LE THÉÂTRE, L’ENSEIGNEMENT ... www.association-albania.com

Organisations à But Non Lucratifss á proximité


Autres Organisation à but non lucratif à Paris

Voir Toutes